Sme transparentní, jasne a zrozumiteľne prezentujeme technológiu, proces spaľovania aj dodržiavanie prísnych podmienok prevádzky.
Verejnosti aj zástupcom mesta Kysuckom Novom Meste sme vo štvrtok 24.4.2025, po dohode s primátorom mesta, otvorili dvere spaľovne a umožnili oboznámiť sa s naším zariadením na termické zneškodňovanie organických a horľavých odpadov. Takéto podujatie sme pre verejnosť pripravili už tretíkrát. Cieľom exkurzií je občanom jasne a zrozumiteľne prezentovať technológiu, proces spaľovania, ako aj prísne legislatívne a emisné podmienky, ktoré spĺňame. Exkurzia bola spojená s odborným výkladom, účastníkom sme ukázali prevádzku, oboznámili ich s režimom spaľovania aj čistenia spalín. Mali priestor na diskusiu a možnosť pýtať sa na legislatívne podmienky, ktoré sme povinní spĺňať.
Napriek šíreniu mnohých fám a poloprávd vo verejnosti sa exkurzie zúčastnilo len 20 účastníkov. Predpokladali sme, že aj touto akciou prispejeme k zvýšeniu povedomia o prevádzke, technológiách, ako aj zákonných kontrolách emisií a podarí sa nám aspoň čiastočne zreálniť vnímanie určitej skupiny občanov o fungovaní prevádzky.
Spaľovňa má vydaný súhlas na tepelné zneškodňovanie ostatných a nebezpečných odpadov (cca 95 % nemocničných a 5 % priemyselných odpadov) výlučne na území Slovenskej republiky. Nakladanie s týmto druhom odpadu podlieha najprísnejším legislatívnym, ekologickým a bezpečnostným nariadeniam. Európska únia prostredníctvom smerníc stanovuje prísne emisné limity, ktorými sa v rámci svojho podnikania musia striktne riadiť všetky priemyselné podniky aj spaľovne odpadu. Zabezpečujú prísne a kontrolované dodržiavanie noriem na ochranu životného prostredia. Spaľovňa v Kysuckom Novom Meste, rovnako ako všetky ostatné spaľovne, dodržiava najprísnejšie zákonom stanovené emisné limity. V súlade s povoleniami spaľuje maximálne 5t odpadu denne, a maximálne 1 500 t ročne. Tento kapacitný limit nemôže byť a nebude nikdy prekročený. Pre ilustráciu - tepelný výkon spaľovne Kysucké Nové Mesto je ekvivalentný kotolni bytového domu s 80 bytovými jednotkami. Prebytočné teplo 3 250 MW/ročne je využívané v priemyselnom areáli, čo znamená úsporu minimálne 730t CO2 ročne iného paliva (plyn, uhlie…), vzniknutého pri výrobe uvedeného množstva energie.
Povinné technológie BAT zahŕňajú procesy a techniky, ktoré minimalizujú znečistenie ovzdušia, vody a pôdy. Využitie BAT technológií je samozrejmosťou pre spaľovňu v Kysuckom Novom meste a kľúčové pre dosiahnutie cieľov ochrany zdravia občanov aj životného prostredia. BAT technológie zahŕňajú viaceré metódy na minimalizáciu emisií zo spaľovacieho procesu. Použitie sorbentov (napr. NaHCO₃ a Ca(OH)₂) na zníženie koncentrácií sledovaných emisných plynov, optimalizáciu spaľovacích procesov na dosiahnutie vyššej účinnosti a nižších emisií, ako aj špeciálne technológie čistenia spalín. Využitie Lichtenštajnskej technológie Hoval GG24 je najefektívnejšie riešenie v súvislosti s kapacitou spaľovne v KNM, aj z hľadiska ochrany ovzdušia a ostatných zložiek životného prostredia.
Odpad sa v nemocničných zariadeniach skladuje v špeciálnych uzatvárateľných nádobách, takzvaných klinik boxoch. Boxy sú vkladané do veľkokapacitných kontajnerov, odkiaľ sú dávkované do procesu pyrolýzneho spaľovania. Technológia spaľovania pozostáva z pyrolýznej komorovej pece Hoval GG24 s prevádzkovou teplotou 300 – 800 ˚C; z termoreaktora typu TR24 s prevádzkovou teplotou je 850 – 1200 ˚C, systému trojstupňového čistenia spalín a z Automatického systému merania emisii. V rokoch 2023/2024 sme investovali významné prostriedky, takmer 600 tis. Eur, najmä do spaľovacej techniky a filtrácie spaľovaných plynov v súlade s európskou smernicou o spaľovaní odpadov. Uvedená technológia garantuje zvýšenie účinnosti čistenia emisií. Súčasťou rekonštrukcie bola aj inštalácia nového systému merania a regulácie.
Z platnej legislatívy vyplýva, že koncentrácie a toky znečisťujúcich látok sa zisťujú diskontinuálnymi emisnými meraniami a kontinuálnym meraním automatizovaným meracím systémom (AMS). AMS riadenia a regulácie spaľovania umožňuje spaľovať len množstvá odpadov, ktoré je schopné filtračný a čistiaci systém plnohodnotne spracovať. Výpadok čistenia nie je možný, existuje len výpadok celého zariadenia a proces spaľovania je automaticky ukončený. Emisné limity sú prísne kontrolované. Už v minulosti spoločnosť FCC sprístupnila verejnosti online meranie emisných hodnôt. 24-hodinový online monitoring emisií, vrátane povolených limitov majú obyvatelia aj príslušné štátne inštitúcie možnosť sledovať od roku 2021 priamo tu, na webovej stránke spaľovne. V praxi to znamená, že v každej chvíli je možné sledovať pri akej teplote sa spaľuje, čo sa spaľuje, kedy je násyp odpadov. Do uvedeného monitoringu nemožno nijako zasahovať. Diskontinuálne merania emisných hodnôt sa realizujú 2x ročne a akreditovaná firma každoročne kontroluje automatizovaný merací systém.
Pre jednoduchšiu orientáciu obsahuje prehľad výsledkov meraní zverejnený na webe spaľovne aj vysvetlivky k meraným hodnotám. Chceme občanom poskytnúť jasné, transparentné a dostupné údaje. Namerané hodnoty sa dlhodobo pohybujú výrazne pod hranicou povoleného limitu emisných veličín. Vyhodnocovací softvér automatického meracieho systému je prevádzkovaný nezávislou spoločnosťou, kalibrovaný a kontrolovaný podľa platnej legislatívy 1-krát ročne, prípadne náhodnými kontrolami zo strany SIŽP. Naša spoločnosť, ako prevádzkovateľ spaľovne, nemá možnosť zásahu do meraných hodnôt. Okrem povinných kontrol, zabezpečujeme 2 x ročne aj interný audit a 1 x ročne externý audit prevádzky. Našim záujmom je dodržiavať zákonom stanovené podmienky a chrániť občanov mesta aj životné prostredie.
Pri využití moderných technológii v spaľovniach, emisie nemajú preukázateľný škodlivý vplyv na zdravie ľudí. V skutočnosti oveľa viac škodlivých emisií vzniká z výroby v priemysle, alebo dokonca pri spaľovaní uhlia a dreva v našich domovoch. Na Slovensku vo všeobecnosti nedisponujeme dostatočnou kapacitou na spaľovanie odpadu. V rokoch 2016 až 2021 sme evidovali len zo zdravotnej a veterinárnej starostlivosti cca 18-tisíc ton odpadu. Patrí sem aj nebezpečný infekčný odpad, ktorého zdravotnícke zariadenia vyprodukujú približne 7 000 ton ročne. Takýto odpad musí byť v zmysle Zákona o odpadoch termicky upravený. Na Slovensku sú aktuálne štyri zariadenia na spracovanie odpadov zo zdravotnej starostlivosti a ich celková kapacita je niečo viac ako 4 000 ton. Z toho vyplýva, že Slovensko celkovo nemá kapacitu na spracovanie odpadu termickým zneškodnením, a to nielen v oblasti zdravotníckeho odpadu. V súčasnosti je situácia v oblasti spaľovní odpadu vo všeobecnosti kritická. V Kysuckom Novom Meste spaľujeme len odpad zo spádových nemocníc KNM, Žiliny či Čadce, ktoré navštevujú samotní obyvatelia mesta. Spaľovne tohto druhu sú nutnosťou, odpad je potrebné likvidovať profesionálne. Nemožno dopustiť, aby odpad končil na čiernych skládkach, v prírode či pri vodných zdrojoch, kde môže napáchať fatálne škody.
Späť