Mýty a fakty o spaľovni
Spaľovňa v Kysuckom Novom Meste prešla významnými rekonštrukciami. V roku 2007 ju prevzala spoločnosť .A.S.A. Slovensko (súčasná spoločnosť FCC), ktorá investovala najmä do spaľovacej techniky a filtrácie spaľovaných plynov v súlade s európskou smernicou o spaľovaní odpadov.
Súčasťou investície bolo zavedenie denného online monitoringu hodnôt, ku ktorým majú kedykoľvek prístup občania aj príslušné štátne inštitúcie (napr. Okresný úrad Kysucké Nové Mesto, Odbor starostlivosti o životné prostredie). V praxi to znamená, že v každej chvíli je možné sledovať pri akej teplote sa spaľuje, čo sa spaľuje, kedy je násyp odpadov. Do uvedeného monitoringu nemožno nijako zasahovať.
V rokoch 2023/2024 FCC investovala v rámci plánovanej obnovy a rekonštrukcie spaľovne takmer 600 tis. Eur. Obnova vychádzala z dlhodobo plánovanej údržby zariadení s preverením kontrolných systémov pre plnenie najlepších dostupných technológií BAT (Best available technologies) vo vzťahu k najprísnejším európskym normám. Prostriedky boli investované hlavne do spaľovacej techniky a filtrácie spaľovaných plynov v súlade s európskou smernicou o spaľovaní odpadov.
Základným princípom rekonštrukcie bolo navýšenie absorpčnej plochy vo filtroch s inštaláciou unikátneho systému dávkovania sorbentov založeného na recirkulačnej technológii. Uvedená technológia garantuje ďalšie zvýšenie účinnosti čistenia emisií. Súčasťou rekonštrukcie bola aj inštalácia nového systému merania a regulácie.
Spoločnosť FCC zároveň spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky a disponuje všetkými potrebnými licenciami. V spaľovni FCC sa využíva moderná a zároveň najlepšia dostupná technológia z hľadiska ochrany ovzdušia ako aj ostatných zložiek životného prostredia.
Emisie z moderných spaľovní nemajú preukázateľný škodlivý vplyv na naše zdravie, v skutočnosti oveľa viac škodlivých emisií vzniká z tovární, v automobilovom priemysle, alebo dokonca pri spaľovaní uhlia a dreva v našich domovoch.
Prevádzka spaľovne je založená na všetkých legislatívnych oprávneniach, povoleniach a kontrolách oprávnených štátnych inštitúcii, ktoré dokazujú že spaľovňa spĺňa všetky legislatívne aj emisné požiadavky v zmysle slovenského a európskeho práva.
Spaľovňa využíva lichtenštajnskú technológiu HOVAL, ktorá patrí viac ako 100 rokov medzi svetové špičky technologických spoločností a je štandardne využívaná aj v nemocniciach na celom svete.
Povolený kapacitný limit nikdy nebol a nebude prekročený. Kapacita spaľovne je maximálne 1500 ton ročne (technologicky aj na základe limitu stanoveného kontrolnými úradmi) a nikdy nie je prekročená. FCC pracuje vždy v súlade s platnými povoleniami a v zmysle platnej legislatívy.
Na základe povolenia Okresného úradu Kysucké Nové Mesto, Odboru starostlivosti o životné prostredie v zmysle kategorizácie odpadov, sa v spaľovni v Kysuckom Novom Meste zneškodňujú aj exspirované lieky a liečivá.
Spaľovňa v Kysuckom Novom Meste spaľuje odpad vyprodukovaný výlučne na území Slovenskej republiky. Akýkoľvek transport odpadu medzi jednotlivými krajinami je bez súhlasu Ministerstva životného prostrediaúplne nemožný. Dovoz odpadov zo zahraničia je prísne sledovaný a monitorovaný. Zákony Slovenskej republiky limitujú dovoz a spracovanie tohto odpadu a príslušné štátne orgány vydávajú na spracovanie takéhoto odpadu množstvo povolení. Ministerstvo životného prostredia vedie zoznam spoločností, ktoré vo svojich prevádzkach nakladajú s odpadom zo zahraničia. Na tomto zozname spoločnosť FCC ani jej dcérske spoločnosti nefigurujú.
Spaľovňa v Kysuckom Novom Meste využíva Lichtenštajnskú technológiu Hoval GG24, modernú a zároveň najlepšiu dostupnú technológiu z hľadiska ochrany ovzdušia, ako aj ostatných zložiek životného prostredia. Technológia patrí viac ako 100 rokov medzi svetové špičky technologických spoločností a je štandardne využívaná v nemocniciach na celom svete. Využitie technológie Hoval je najefektívnejšie riešenie v súvislosti s kapacitou spaľovne v KNM.
Technológia spaľovne pozostáva z :
- pyrolýznej komorovej pece typu Hoval GG24, prevádzková teplota je 300 – 800 ˚C;
- termoreaktora typu TR24, prevádzková teplota je 850 – 1200 ˚C;
- systému trojstupňového čistenia spalín;
- AMS (automatického systému merania emisii).
Ide o tvrdenie, kedy údajne počas nahliadnutia do objektu, bola na peci nižšia teplota, ako sa uvádza v oficiálnych dokumentoch. Áno bola, pretože práve prebiehal proces chladnutia pece. Zariadenie pece funguje na princípe pyrolýzneho spaľovania v dvoch stupňoch, a to v spaľovacej komore a dospaľovacej komore. Proces spaľovania začína v prvom stupni a funguje na báze 24-hodinového cyklu. Cyklus je rozdelený na čas predhrievací, prikladací, čas prehorievania a na čas chladnutia. V čase zisťovania ukazoval teplomer nižšiu teplotu, ale podľa záznamu, bolo zisťovanie realizované v čase, kedy prebiehal proces chladnutia. Po vychladnutí pece dochádza k jej manuálnemu vyčisteniu od popola a sorbentov. Je pochopiteľné, že naši pracovníci nemôžu čistiť pec pri teplote 800 °C.
V každom prípade, FCC dodržiava teplotné limity určené pre daný výkon spaľovne v zmysle platných zákonov a vyhlášok o ovzduší, ktoré sú zaznamenávané prostredníctvom online monitoringu, a teda ich nie je možné svojvoľne upravovať či prispôsobovať.
Odpad sa v noci nespaľuje a z technologického hľadiska to ani nie je možné. Spaľovňa má 10 hodinový cyklus nakladania, ktorý začína ráno medzi 6:00 a 8:00 hodinou. Pri 10 hodinovom cykle spaľovanie končí najneskôr o 18:00 hod. Zvyšný čas zahŕňa doba rozohrievania a chladenia technológie, ako aj čistenie a odpopolňovanie pece. Kondenzačná stopa t.j. para vznikajúca kondenzáciou horúceho vzduchu, môže byť pri určitých poveternostných podmienkach pozorovateľná.
Emisné limity sú prísne kontrolované. Všetky kontrolované parametre, ktoré podliehajú monitoringu, ako aj 24-hodinový online monitoring emisií sú dostupné na webovej stránke spaľovne http://www.spalovnakysucke.sk. Automatický systém riadenia a regulácie spaľovania umožňuje spaľovať len množstvá odpadov, ktoré je schopné filtračný a čistiaci systém plnohodnotne spracovať. Výpadok čistenia nie je možný, existuje len výpadok celého zariadenia. V takomto prípade je automaticky ukončený aj proces spaľovania.
Revízie zariadení podliehajú legislatívnym predpisom a sú pravidelne vykonávané a kontrolované. Výmena filtračných zariadení sa vykonáva v rámci jednotlivých častí na báze časového aj množstevného parametra, stanoveného legislatívnymi predpismi.
Potrebná výška komína sa stanovuje na základe presných emisných výpočtov. Výška existujúceho komína v spaľovni spĺňa všetky zákonné hodnoty podľa slovenskej aj európskej legislatívy. Požiadavky na zabezpečenie rozptylu vychádzajú z prílohy č. 9 vyhlášky č.248/2023 o požiadavkách na stacionárne zdroje znečistenia s obdobnými parametrami ako sú určené pre všetky štáty EU. Komín spĺňa všetky technicko-prevádzkové parametre pre daný typ spaľovne. Do komína vstupujú len vyčistené spaliny. Pred vstupom vyčistených spalín do komína sú v rovnom úseku potrubia inštalované sondy automatickej meracej stanice a príruby pre diskontinuálne merania emisií.
Najnižšia výška komína sa určuje na základe hmotnostného toku emisných látok a koeficientu charakterizujúceho jeho škodlivosť a ďalších rozptylových parametrov postupom zverejneným vo vestníku MŽP SR. Na základe uvedených legislatívnych postupov sa vypočítavajú minimálne stavebné výšky pre každú emitovanú a monitorovanú emisnú látku. Výpočty sú doložené nezávislou certifikovanou spoločnosťou, ktorá je oprávnená na emisné posudzovanie stacionárnych zdrojov.
Havarijný, resp. núdzový komín sa používa len vo výnimočných prípadoch. Slúži pre prípady krízových a havarijných situácií ako napríklad výpadok elektrickej energie, náhly znížený prietok odvádzaného tepla a pod. Komín je súčasťou spaľovacieho zariadenia a je priamo prepojený s AMS, ktorý jediný, bez zásahu obsluhy, dokáže toto zariadenie uviesť do prevádzky.
V prípadoch použitia núdzového komína sme povinní vychádzať z podmienok stanovených štátnou správou, ktoré sa premietajú do prevádzkového poriadku spaľovne. Použitie núdzového komína pri procese spaľovania je prevádzkovateľ povinný okamžite nahlásiť ako mimoriadnu udalosť na SIŽP. Všetky havarijné situácie sú zaznamenávané v protokoloch z AMS, ktoré sú k dispozícii na OU ŽP, vrátane kontinuálneho kamerového záznamu. Takáto situácia v spaľovni v Kysuckom Novom Meste nastala počas ostatných 10 rokov len 1 krát.
Umiestnenie spaľovne v KNM je dané historicky. Spaľovňa vznikla v areáli priemyselného parku v súlade s územným planom mesta. Adresa spaľovne Kukučinová 2346, 024 01 Kysucké Nové Mesto, je korešpondenčná adresa spoločnosti KLF Energetika, a.s. Budova spaľovne aj jej manipulačné plochy sa nachádzajú v areáli KLF Energetika, a.s. V čase prevodu vlastníctva z KLF Energetika na FCC (vtedy .A.S.A. Slovensko) nebola, a ani nie je potrebná zmena adresy prevádzky.
Vrabec je zvyknutý aj na život v mestách. Má silnú dynamiku hniezdenia (zahniezdiť dokáže aj 4 x do roka). To, že v poslednej dobe ich nevidieť tak často, ako sme boli zvyknutí, je predovšetkým dôsledkom zmeny v kultúre krajiny. Vrabce nemajú kde hniezdiť a zimovať. Z našich obydlí vymizli tradičné miesta, kde sa vrabce uchyľovali. Chýbajú im šopy, senníky.
Na absenciu vrabcov výrazne vplýva aj zatepľovanie budov, či uzatváranie kontajnerových stojísk, v ktorých vrabce častokrát nachádzali svoju obživu.
Fakt, že vrabce vymizli je pravdivý, ale určite nie v dôsledku činnosti spaľovne. Tento jav nie je charakteristický len pre okolie Kysuckého Nového Mesta, ale aj pre širšie územie strednej Európy.
Trend vymierania včelstva je dlhodobý, a to nielen v Európe. Radikálna zmena nastala za posledných približne 15 rokov. Včelstvo trpí zmenou klímy.
Zamerali sme sa len na malý počet druhov plodín, ktorý pestujeme na poliach. Čoraz menej na nich nájdeme kvitnúce rastliny. Tým pádom klesá pre nich množstvo vhodnej potravy, ktorú včely potrebujú na prežitie.
V neposlednom rade sú to nebezpečné chemické pesticídy a včelí predátori napríklad v podobe klieštika včelieho. Všetky tieto aspekty sú dôvodom, prečo sa znižuje populácia včelstva.